Przywództwo

 

 

Richard Hackman: „Leading Teams”

Mimo że opublikowana 20 lat temu (2002) jest nadal super aktualna oraz super praktyczna i przydatna menedżerom i liderom firm i zespołów. Autor zidentyfikował bowiem 5 warunków dla „great team performance”. Jednym z nich jest „supportive organizational context”, pozostałych nie będę zdradzał – przeczytajcie o nich sami w książce.
Mnie najbardziej utkwiło zdanie: „great leaders create the conditions, that promote team effectiveness … any way” .
Książka to absolutny must-read dla każdego menedżera lub lidera pracującego z ludźmi.
Życzę wielu inspiracji i zastosowania wskazówek autora w praktyce.

 

Adam Staniszewski: "Sir Ernest Shackleton i wyprawa Endurance"

Wiele, wiele lat temu pasjonowałem się opisami wypraw podróżników i odkrywców nowych lądów. Jedną z tych wypraw była epopeja statku Endurance, wyprawa kierowana przez Ernesta Shackleto na biegun południowy.

Teraz zaś wróciłem do tej wyprawy czytając książkę Adama Staniszewskiego. I była to pasjonująca lektura dwóch w zasadzie książek. Pierwsza jej część to zbeletryzowany, obszerny opis tej dramatycznej wyprawy, czyli książka przygodowa, w sam raz na drugi miesiąc upalnych wakacji. Druga jej część to zestawienie 14-tu praktyk przywództwa stosowanych przez Shackletona, nazywanego przez autora przywództwem odpornym na kryzys. Przywództwa skutecznego, gdyż doprowadziły do ocalenia członków wyprawy.

Pierwsza z tych praktyk to: „bądź czytelny dla zespołu. Komunikuj ważne dla ciebie wartości i postawy”. Jakie są kolejne? Jak przebiegał wyprawa Endurance?

Przeczytajcie sami. Warto. Przywództwo odporne na kryzys to zdecydowanie coś, czego potrzebujemy obecnie.