Critical Chain Project Management

Tak – to mój ulubiony temat w zarządzaniu projektami: metoda łańcucha krytycznego. A wywodzi się ona z Zarządzania Ograniczeniami (ang. TOC, czyli Thoery of Constraints), stąd też oba te podejścia znalazły się w jednym miejscu. Co daje metoda łańcucha? Jak realizować więcej projektów bez zwiększania zasobów? Jak stosować i jak wdrażać tą metodę - to  tylko niektóre z pytań zaadresowanych w artykułach tego działu.

Zarządzanie projektem wg metody Łańcucha Krytycznego cz.1 - Planowanie

Zbliża się termin ukończenia projektu, a Twój pracownik odpowiedzialny za wykonanie jednego z ważniejszych etapów pracy właśnie zachorował. Poza tym już wiesz, że przekroczyłeś przewidziany na ten cel budżet i na pewno nie uda się tego wykonać w zaplanowanym czasie. A jeszcze czeka Cię spotkanie z szefem, któremu będziesz musiał wyjaśnić, dlaczego po raz kolejny pojawiają się problemy. To prawdziwy horror! A przecież wcale nie musi tak być. W naszym haśle przeczytasz, jak wykorzystać prostą i skuteczną metodę zarządzania projektem, aby w przyszłości uniknąć podobnych problemów.

Czytaj więcej...

Łańcuch Krytyczny – a cóż to takiego?

Coraz częściej w świecie zarządzania usłyszeć można tajemnicze hasło "łańcuch krytyczny", także coraz częściej podejście to znajduje praktyczne zastosowanie, prowadząc do znacznych korzyści biznesowych – usłyszeć można o projektach realizowanych krócej o 30-40%, czy też realizacji przez firmę większej liczby projektów tymi samymi zasobami. I choć pewnie słyszeliście nieco o tym nowym podejściu, to z pewnością zastanawiacie się na czym naprawdę polega i – jeśli faktycznie przynosi takie korzyści – jak zastosować je w Waszej organizacji. Uchylmy więc rąbka tajemnicy ….

Czytaj więcej...

Zacznij później, by skończyć wcześniej i inne paradoksy zarządzania projektami

Kilka dni temu (23 marca 2011) na konferencji "Zarządzanie projektami" opowiadałem o zastosowaniu Zarządzania Ograniczeniami (ang. Theory of Constraints - TOC) w zarządzaniu projektem i portfelem projektów. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tej konferencji zwięzłe omówienie kilku paradoksów zarządzania projektami, związanych z praktycznym zastosowaniem podejścia TOC do zarządzania projektami.

Czytaj więcej...

Metoda Łańcucha Krytycznego w procesie rozwoju i zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw

Istniej inne - w stosunku do tradycyjnych - podejście do biznesu zarządzania projektami: jest to zarządzanie projektami metodą Łańcucha Krytycznego. Metoda ta obejmuje dwa aspekty: pewnego rodzaju "mechanikę" zarządzania, obejmującą sposób harmonogramowania, określania buforów i ich wykorzystywania przy realizacji projektu oraz - dużo istotniejsze dla biznesu zarządzania projektami, istotniejsze dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw - styl myślenia oraz generalnego podejścia do zarządzania projektami w organizacji. W artykule przedstawiono właśnie ten nowy styl myślenia i generalnego podejścia do zarządzania projektami i jego wpływ na podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw.

Referat wygłoszony na Konferencji Project Management

Autorzy: dr Jerzy Stawicki i Daniel Wojewódzki

Czytaj więcej...