Stoicyzm

Marcin Fabjański: "Stoicyzm uliczny"

Nieduża książeczka będą świetnym wprowadzeniem do filozofii stoickiej. Świetnym, gdyż ma bardzo sprytną konstrukcję. Elementy filozofii stoickiej opisane są bowiem przez parę: cytat jednego z filozofów (najczęściej Epikteta, Seneki oraz Marka Aureliusza) oraz praktyczna, trudna sytuacja, z którą można sobie poradzić odwołując się i kontemplując podaną wcześniej myśl filozofa.

Jeden z moich ulubionych, to cytat z „Rozmyślań” Marka Aureliusza: „Wypadki zewnętrzne duszy nie dotykają, lecz stoją spokojnie poza nią, a wszelki niepokój jest jedynie skutkiem wewnętrznego sądu”.

A w jakiej sytuacji może on pomóc?

Nie będę zdradzał. Przeczytajcie odpowiedni fragment, a następnie całą książkę.

Bardzo polecam.

 

Donald Robertson: "Myśl jak rzymski cesarz"

I jeszcze jedna pozycja dotycząca filozofii stoickiej, napisana przez psychoterapeutę i trenera personalnego. Prezentująca stoicyzm na tle życia i działania cesarza Marka Aureliusza, twórcy „Rozmyślań”.

Mimo że w pierwszym rozdziale książka przedstawia zwięźle historię stoicyzm, to raczej pozycja dla zaawansowanych miłośników stoicyzmu, w szczególności zaś osób mniej lub bardziej powiązanych z psychoterapią. M.in. dlatego, że w kolejnych rozdziałach omawia takie zagadnienia, jak:

  • Strach i odporność na cierpienie
  • Radzenie sobie z emocjami we współczesnym świecie
  • Wartości i ich pielęgnowanie,

czyli ważne, choć tylko niektóre, wybrane przez autora elementy podejścia stoickiego.

Jeśli wiec chcesz poznać kluczowe elementy filozofii stoickiej zacznij od innych lektur także wymienionych w naszej bibliotece. Tę zaś książkę zostaw sobie na później.

 

Ward Farnsworth: „Jak praktykować stoicyzm”

Ta książka to prezentacja stoickich refleksji s na temat natury ludzkiej i świata oraz o tym, jak sobie radzić z różnymi problemami.
Jak choćby moje ulubione refleksje Marka Aureliusza:
- „Wypadki zewnętrzne duszy nie dotykają, lecz stoją spokojnie poza nią, a wszelki niepokój jest jedynie skutkiem wewnętrznego sądu”,
- „Świat to zmiana, życie to wyobrażenie”.
Przeczytajcie i zacznijcie praktykować stoicyzm, podążając ścieżką logiki, refleksji i wiedzy.

A tych – jak sądzę – brakuje nam we współczesnym świecie. Nieprawdaż?