Ganesh i zarządzanie projektem

Indyjski bóg z głową słonia i czworgiem rąk oraz zarządzanie projektem. Powiecie: a cóż ma piernik do wiatraka? A jednak: Ganesh jest bardzo silnie powiązany ze światem projektów, gdyż ….

W zarządzaniu projektami wiele dyskutuje się o czynnikach sukcesu projektu, wymieniając: wsparcie kierownictwa firmy, a w szczególności sponsora projektu, precyzyjne zaplanowanie projektu, czy też tzw. „miękkie” kompetencje kierownika projektu. Do tej listy dorzucę jeszcze jeden czynnik: „łut szczęścia” - metafizyczne wsparcie „z góry”. Znacie na pewno osoby, które, gdy biorą się za jakiś projekt to już od początku wiemy, że nie zakończy się on powodzeniem. I odwrotnie: są tacy, którym zawsze szczęście sprzyja i odnoszą sukcesy. To właśnie przejaw tego metafizycznego działania „łutu szczęścia”.

Czytaj więcej...

Tao zarządzania projektem - lekcje z chińskiej filozofii i podejścia do zarządzania

Jednym z obszarów poszukiwań nowych idei i koncepcji zarządzania projektami jest cywilizacja chińska, z zupełnie odmienną kulturą, filozofią i podejściem do zarządzania. Referat przedstawia niektóre koncepcje i podejścia chińskiego zarządzania, w tym zarządzania projektami jakie, zdaniem autora mogłyby, względnie powinny stać się przedmiotem zainteresowania kierowników projektów w krajach zachodnich i rozszerzyć wachlarz umiejętności i cech dobrego Project Managera.

Referat wygłoszony na XIII Konferencji Project Management, Gdańsk, wrzesień 2009

Autor dr Jerzy Stawicki

Czytaj więcej...

IPMA - PROJECT EXCELLENCE Doświadczenia asesora za Wielkim Murem

Autor niniejszego tekstu miał okazję uczestniczyć w połowie 2005 roku w projekcie oceny jednego z projektów zgłoszonych do IPMA Award 2005. Było to niezwykle ciekawe przedsięwzięcie, które pozwoliło na zdobycie wielu doświadczeń projektowych, wartych upowszechnienia w Polsce.

Artykuł przedstawia z jednej strony model Project Excellence wykorzystywany przez IPMA do oceny projektów, z drugiej zaś doświadczenia projektowe związane z realizacją oceny projektu wg zasad Project Excellence, realizowanego przez międzynarodowy zespół w egzotycznym chińskim środowisku.

Prezentacja na IX Konferencji Project Management, Warszawa, październik 2005

Autor: dr Jerzy Stawicki

Czytaj więcej...

What Western Project Management Can Learn from Chinese Culture, Philosophy and Management Approach

Chinese civilization is characterized by the quite different philosophy, culture and management approach. The paper looks at the Chinese philosophy and management, differentiating between Confucianism, Taoism and Buddhism, trying to find out what western project management can learn from Chinese culture, philosophy and management approach.

Referat przedstawiony na XXI IPMA World Congress, Kraków, czerwiec 2007

Autorzy: Dr. Jerzy Stawicki, Prof. Ding Ronggui, Management School Shandong University, Otto Zieglmeier, Oz-Consulting

Czytaj więcej...

Znajdź nas na Linked In!