Rekomendacja lektury: 2 książki Marcina Fabjańskiego

Tradycyjna piątkowa rekomendacja lektur. Dziś proponuję wkroczenie do świata filozofii: lekturę dwóch książek Marcina Fabjańskiego: „Stoicyzm uliczny” oraz „Uwolnij się!”.

Tą propozycją wracam do lektur dotyczących różnych doktryn filozoficznych, w tym jednej z moich ulubionych, czyli stoicyzmu. Dla starożytnych  filozofia była po prostu praktyczną sztuką życia. Natomiast wielu nam współczesnym - jak uważam - brakuje po prostu tej umiejętności. I m.in. stąd tyle zamieszania, bylejakości, czy dominacji ego w świecie wokół nas, także w świecie biznesu i zarządzania.

„Stoicyzm uliczny” to zbiór praktycznych życiowych komplikacji i trudnych sytuacji oraz stoickich sentencji, umożliwiających poradzenie sobie z tymi sytuacjami.

Książka prosta w konstrukcji, mądra i zmuszająca do refleksji i do kontemplacji stoickich sentencji, takich, jak na przykład:

„Nie należy się gniewać na bieg wypadków. Nic ich to bowiem nie obchodzi” (Marek Aureliusz)

Druga zaś „Uwolnij się!” to zwięzła prezentacja – jak głosi jej podtytuł – „dobrego życia wg siedmiu filozofów – terapeutów’. Ta siódemka to: Epikur, Nietzsche, Montaign, Epiktet (wraz z Markiem Aureliuszem), Laozi, Schopenhauer oraz Budda. To znacznie poważniejsza lektura, wymagająca i skupienia i namysłu. Trudna, lecz niezwykle inspirująca, zmuszająca do refleksji.

Znajdź nas na Linked In!