PRINCE2® wersja 2009 a wersja 2005

Od czerwca 2009 dostępna jest wersja 2009 bardzo popularnej, także i w Polsce metodyki PRINCE2®. Czym się więc różni ta nowa wersja od poprzedniej? Czy jest praktyczniejsza i łatwiejsza do stosowania w praktyce?

Mam naprawdę dobrą wiadomość: PRINCE2® 2009 jest naprawdę dużo, dużo lepszy od wcześniejszej wersji. Główną zaletą jest przede wszystkim fakt, że wreszcie podręczniki są dobrze napisane i zrozumiałe; także polskie tłumaczenie jest o niebo lepsze od poprzedniego. Natomiast podstawowa różnica to istnienie obecnie dwóch podręczników:

  • Managing Successful Projects with PRINCE2 – przeznaczony dla kierownika projektu, oraz:
  • Directing Successful Projects with PRINCE2 dostarczający wskazówek dla sponsora lub komitetu sterującego projektu.

Wreszcie także PRINCE2® ma więcej porad dotyczących stosowania metodyki, jest mniej teoretyczny, a szereg nadmiernie skomplikowanych zagadnień (jak choćby przegląd jakości), zupełnie oderwanych od realiów projektowych zostało bardzo zgrabnie uproszczonych. Teraz więc możliwości jego praktycznego zastosowania w polskich firmach stoją się zdecydowanie większe.

Inne różnice pomiędzy tymi edycjami najłatwiej jest przedstawić w poniższej tabeli.

 


Już powyższa tabela pokazuje istotne uproszczenia i skrócenia. I co ważniejsze: to jest dalej "stary, dobry PRINCE2®" – naprawdę mi się spodobał.

Znajdź nas na Linked In!