Dr Eliyahu M. Goldratt 1947- 2011

11 czerwca zmarł w wieku 64 lat Dr Eliyahu Goldratt. Twórca Zarządzania Ograniczeniami (ang. Theory of Constraints – TOC) oraz metody łańcucha krytycznego, stosowanej w zarządzaniu projektem i portfelem projektów.  Dr Goldratt całe swoje życie poświęcił doskonaleniu procesów, systemów, pokazując, że można uczynić nasz  świat lepszym. Już na zawsze będzie kojarzył się nam z podejściem, w którym kluczowym pojęciem jest "ograniczenie": inaczej "wąskie gardło". Znając to ograniczenie zarówno menedżer, jak i kierownik projektu wie na co zwrócić uwagę, od czego zależą możliwości realizacyjne systemu, gdzie szukać możliwości usprawnień. TOC, zapoczątkowane w produkcji, znalazło następnie zastosowanie w zarządzaniu projektami, w sprzedaży i dystrybucji, w finansach.

Poznałem koncepcje dr Goldratta ponad dziesięć lat temu. Najpierw dzięki jego dwóm książkom "Cel" oraz "Łańcuch krytyczny" – wspaniałym powieściom biznesowym, pokazującym w niezwykle obrazowy sposób zasady Teorii Ograniczeń i metodę łańcucha krytycznego. Wkrótce potem miałem okazję oglądać Goldratta na wideo, prezentującego w ponad 3-godzinnym wystąpieniu zasady zarządzania projektem metodą łańcucha krytycznego. Siedzieliśmy wtedy do rana, słuchając jego fascynującej opowieści. I od tej pory stałem się fanem tej metody. Potem zaś jeszcze kilkakrotnie miałem okazję oglądać jego nagrane wystąpienia na rożnych konferencjach. Szkoda, że nigdy nie spotkałem dr Goldratta osobiście.

Ostatnim życzeniem dr Goldratta było, aby TOC osiągnęło wyższy poziom rozwoju.

"Uśmiecham się i zaczynam wyliczać na palcach: Jeden - ludzie są dobrzy. Dwa - każdy konflikt może zostać usunięty. Trzy - każda sytuacja, bez względu na to na jak skomplikowaną początkowo wygląda jest niezmiernie prosta. Cztery - każda sytuacja może być znacząco poprawiona; nawet niebo to jeszcze nie limit. Pięć - każdy człowiek może osiągnąć pełnię życia. Sześć - zawsze istnieje rozwiązanie wygrana-wygrana. Czy mam kontynuować wyliczanie?"  
Dr Eliyahu M. Goldratt

Znajdź nas na Facebooku!