Wariacje na temat LUZu

LUZ to Letni Uniwersytet Zarządzania Projektami – cykl naszych wakacyjnych szkoleń w 2012 roku. Nasz LUZ ma "kuzynów" w literaturze, a także w świecie sportu i piosenki. Nie wierzycie? Książka "Luz" Toma DeMarco
Czy znacie rewelacyjną książkę Toma DeMarco „Luz” (nieistniejące już dziś Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2005). Nie? Gorąco polecamy.

W niej Tom DeMarco proponuje bardzo nietypowe, wydawać się może, że sprzeczne z intuicją rozwiązanie różnych problemów funkcjonowania organizacji. Co robić, gdy firma rozwija się coraz słabiej? Gdy ludzie są coraz bardziej wypaleni? Gdy pracownicy zaczynają odchodzić? Recepta DeMarco to: więcej luzu! Luz wg niego to pewna swoboda w działaniu, umożliwiająca przeprowadzenie zmian w firmie. Może polegać na zwykłym przydzieleniu sekretarki do działu lub na takiej organizacji pracy, by bardzo wartościowy pracownik mniej czasu spędzał przy fotokopiarce, a więcej na myśleniu koncepcyjnym.

Luz w działaniu może się również przejawiać w wielu innych formach. W jakich? Po prostu: zamiast nad miarę obciążać ludzi pracą, można tak zaplanować działania, by mogli odetchnąć, by stali się bardziej wydajni, by mieli czas na przemyślenie różnych problemów. By po prostu mieli więcej luzu.

Jak to zrobić w praktyce? Możecie zdobyć i przeczytać książkę, możecie też przyjść na nasze LUZ-owe szkolenia. Przynajmniej na kilku z nich opowiadamy o podobnych podejściach i analogicznym sposobie myślenia.

Estádio da Luz
Jesteście kibicami piłki nożnej? To na pewno wiecie jaki klub i jaka reprezentacja rozgrywają swoje mecze na tym stadionie.
Jeśli odpowiedzieliście, ze Benfica Lizbona i reprezentacja Portugalii – to gratuluję! Sam jestem – od wielu, wielu lat – kibicem Benfici (zobaczcie zdjęcie), a moim ulubionym piłkarzem jest oczywiście Eusebio.

Nazwa stadionu pochodzi od słonecznego regionu zwanego Luzytania. Przez długi czas był to największy stadion piłkarski w Europie: mógł pomieścić ponad 100 tysięcy widzów. Obecny, nowy stadion powstał na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2004 roku i może pomieścić tylko 65 tysięcy widzów. A Eusebio? Należy obecnie do sztabu szkoleniowego lizbońskiego klubu, a jego pomnik można zobaczyć przed Estadio da Luz.

My zaś planujemy jubileuszową 10-tą edycję LUZ-u zorganizować właśnie na Estadio da Luz. Oczywiście z udziałem Eusebio.

"Daj se luz" - piosenka z kabaretu Olgi Lipińskiej
Co tu będziemy pisali. Po prostu posłuchajcie i popatrzcie:
http://www.youtube.com/watch?v=FU3pRjHR95U

"Luz blues" - piosenka Urszuli i Budki Suflera
Tego też warto posłuchać:
http://www.youtube.com/watch?v=uXofHj1USjg

Znacie jeszcze inny luz, LUZ, Luz, LUz?
Podzielcie się z nami tą wiedzą.
Chętnie uzupełnimy nasze Wariacje na temat LUZu.

Znajdź nas na Linked In!