Jedna z moich ulubionych metryk Flow Management to przepustowość (ang. throughput), czyli inaczej tempo dostarczania - liczba prac (zadań) ukończonych w określonym odcinku czasu.
Często podczas warsztatów dotyczących Flow Management i Kanban, jak i podczas pracy z zespołami i kadrą zarządzającą klienta zwłaszcza, gdy omawiamy metody umożliwiające znalezienie wiarygodnych odpowiedzi na pytania:
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowia i spokoju, pogody ducha oraz nadziei i wytrwałości! Zespół JS Project
W poprzednim tekście “Scrum z Kanban” https://www.jsproject.pl/wiedza/kanban/987-scrum-z-kanban (https://www.jsproject.pl/wiedza/kanban/987-scrum-z-kanban) wyjaśniłem dlaczego warto rozszerzyć Scrum o praktyki i metryki Kanban oraz opisałem jak to zrobić, wprowadzając do Scrum’owego podejścia iteracyjnego i framework’u Scrum, zasady, praktyki oraz metryki podejścia Flow (ang. przepływ).
Zacznę od pytania: dlaczego w ogóle warto rozszerzyć Scrum o praktyki Kanban? Moja odpowiedź wynika z doświadczeń oraz wniosków ze współpracy przy projektach realizowanych przez zespoły stosujące zarówno Scrum, jak i zespoły stosujące Kanban.
Od pewnego czasu obserwuję toczącą się dyskusję – zwłaszcza w świecie szeroko rozumianego IT, choć oczywiście nie tylko - nt. projekt i zarządzanie projektem versus produkt i zarządzanie produktem. Czasem w tej dyskusji padają głosy dość ekstremalne typu: zarządzanie projektem to dawne czasy, należy zrezygnować z zarządzania projektami, itp.
Miło jest mi poinformować, że na stronie https://kanbanguides.org/ (https://kanbanguides.org/) zostało właśnie (7 marca 2022) opublikowane tłumaczenie Kanban Guide, przygotowane przez Maćka Jarosza i przeze mnie.
Dlaczego określenie „odpowiedniej” wielkości zadania do realizacji, czyli angielski rightsizing, jest tak istotne?
W marcu 2022 zapraszamy na cykl wydarzeń dotyczących Flow Management, organizowany przez PMI PC Kujawsko-Pomorskie Branch pod nazwą: Flow w zespole projektowym, czyli zadowoleni klienci oraz zaangażowani członkowie zespołu, składający się z dwóch części:
Pierwszą część opowieści o ograniczeniu prac w oku zakończyłem pytaniem: jak określić poziom CONWIP (Constant WIP) dla całego procesu, obejmującego kilka faz? Teraz czas na odpowiedzi.
Ograniczanie prac w toku to jedna z najważniejszych praktyk Flow management oraz Kanban. Dlaczego jest ono tak ważne? Odpowiedzi znaleźć można w wielu tekstach i książkach.
Poniżej znajdziecie obiecane kolejne argumenty przemawiające za wyborem platformy Kanbanize.
Naprawdę efektywne i skuteczne zarządzanie pracami i projektami, portfelem prac i projektów w firmie wymaga przyjaznego w użytkowaniu, wizualnego, dostarczającego do zarządzania wielu różnych mierników, narzędzia informatycznego.
Dlaczego Leadership Management 2022+ Świat zmienia się coraz szybciej. Żyjemy teraz w świecie opisywanym przez akronim VUCA (Vulnerability, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). Zmienić się też musi sposób zarządzania firmami i zespołami.
Uczestniczyłem w szkoleniach przygotowujących do certyfikacji PMP®. Zarówno wiedza trenera, jego kompetencje, profesjonalizm oraz sposób komunikacji i prowadzenia szkoleń były na najwyższym poziomie.
Grzegorz Boczkowski
Field Service Supervisor
Honeywell Sp. z o.o.